fbpx
Uśmiechnięty pacjent podczas wykonywanego zabiegu stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza

Jednym z głównych działów stomatologii jest stomatologia zachowawcza. Jej podstawą jest leczenie ubytków zębów powstałych w wyniku próchnicy. Główną przyczyną próchnicy jest niewłaściwe dbanie o zęby lub zupełny brak higieny jamy ustnej. Również nieodpowiednia dieta sprzyja rozwojowi próchnicy, która w konsekwencji doprowadza do niekorzystnych zmian w uzębieniu. Profilaktyka stomatologiczna to bardzo istotna część stomatologii zachowawczej: ważne jest, aby także osoby regularnie dbające o stan uzębienia przynajmniej raz na pół roku przychodziły na wizytę kontrolną. Daje to nie tylko poczucie komfortu, ale hamuje możliwość rozwoju choroby. Okresowe sprawdzanie uzębienia pozwala szybko wykryć pierwsze, niewielkie zmiany i przeprowadzić sprawne leczenie zachowawcze bez konieczności podjęcia bardziej inwazyjnych działań.

CZYM JEST PRÓCHNICA I JAKIE SĄ JEJ PRZYCZYNY?

Próchnica jest jedną z najczęstszych infekcyjnych chorób jamy ustnej. Jej główną przyczyną są kwasy wytwarzane poprzez fermentację cukrów oraz bakterie bytujące w płytce nazębnej, które doprowadzają do uszkodzenia zęba. Do powstawania próchnicy przyczyniają się m.in. nieprawidłowe czyszczenie zębów, złe odżywianie. Próchnica najczęściej zaczyna się od pojawienia się białych przebarwień na zębie, a kolejnymi etapami nieleczonej choroby są:

  • rozkład szkliwa,
  • rozpad zębiny,
  • zajęcie miazgi zębowej,
  • powstanie ropnia,
  • utrata zęba.

Wczesne wykrycie i leczenie próchnicy gwarantuje jej zahamowanie, a także uniknięcie niebezpiecznych dla zdrowia skutków. Warto pamiętać, że próchnica wpływa niekorzystnie nie tylko na stan uzębienia, ale i cały organizm. Stan zapalny, zwłaszcza przewlekły, może wywołać szereg chorób, w tym zagrażających życiu. Narażone są na to szczególnie osoby z obniżoną odpornością. Rozwój próchnicy może prowadzić do chorób dziąseł, zapalenia migdałków, stanów zapalnych zatok, cukrzycy, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych! Z tego względu tak ważne jest szybkie podjęcia leczenia próchnicy, które przeprowadzamy w naszej klinice w Zamościu. Co ważne, regularne kontrole pozwalają wykryć tę przypadłość na wczesnym etapie, gdy białe plamki są niewielkie, a czasem widoczne jedynie pod mikroskopem. W takim przypadku możliwa jest jeszcze remineralizacja szkliwa, choć nie zawsze przynosi ona zamierzone skutki.

LECZENIE I ODBUDOWA USZKODZONYCH PRZEZ PRÓCHNICĘ TKANEK ZĘBA

Pierwsza wizyta pacjenta w Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed jest niezwykle ważna. Podczas niej lekarz stomatolog przeprowadza dokładny wywiad i badanie jamy ustnej pacjenta oraz zleca wykonanie niezbędnych zdjęć tomograficznego CBCT czy pantomograficznego, które pozwalają ocenić niedostrzegalne gołym okiem tkanki. Stara się zrozumieć dokładnie przyczyny wizyty pacjenta oraz jego oczekiwania. Ustalany jest wstępny plan leczenia w kilku alternatywnych wersjach, które lekarz przedstawia pacjentowi. Omawia zalety, wady oraz koszty każdego z nich tak, aby pacjent mógł samodzielnie podjąć decyzję dotyczącą dalszego postępowania.

W pewnych przypadkach nawet mimo utrzymywania przez pacjenta prawidłowej higieny jamy ustnej, obecne w jamie ustnej bakterie prowadzą do próchnicy, a ta do powstawania ubytków zęba. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania dalszych uszkodzeń szkliwa i zębiny jest usunięcie próchniczo zmienionych tkanek zęba, czyli oczyszczenie ubytku zęba. Miejsce, w którym wcześniej znajdowała się próchnica, należy wypełnić specjalistycznym materiałem, czyli założyć tzw. wypełnienie, popularnie nazywane „plombą”.

Wypełnienia kompozytowe

Po pozbyciu się z zęba próchnicy stomatolog uzupełnia brakujące tkanki zęba wypełnieniem, które jest w stanie w sposób zbliżony do naturalnego przywrócić dawny kształt i kolorystykę zęba. W klinice Multimed w leczeniu zachowawczym korzystamy z najlepszych materiałów kompozytowych renomowanych światowych firm, takich jak: Asteria Tokuyama, Geanial GC, Filtek-Supreme 3M, Gradia GC, Enamel HFO, Fuji, Twinky-star. Różnorodność materiałów pozwala nam dobierać je do określonego problemu. Dzieciom szczególnie podobają się kolorowe wypełnienia Twinky-star.

Znieczulenia

Znieczulenia gwarantują, że zabieg będzie dla pacjenta bezbolesny. Proponowane przez nas środki i metody znieczulenia są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Mogą być stosowane przez dzieci, kobiety w ciąży i pacjentów obciążonych wieloma chorobami. W naszej klinice korzystamy z niezawodnych znieczuleń włoskiej firmy Molteni, Septodont.

Znieczulenie The Wand

Przypominająca futurystyczny długopis końcówka urządzenia stanowi alternatywę dla tradycyjnych strzykawek. Komputerowy system znieczulający The Wand, dzięki swojemu subtelnemu działaniu, nie wywołuje u pacjenta uczucia odrętwienia warg oraz policzków i zaburzeń mimiki twarzy. The Wand pozwala także na skuteczną eliminację bólu towarzyszącemu ukłuciu. Metoda ta zapewnia możliwość bardzo precyzyjnego i powolnego podawania znieczulenia, które nie prowadzi do niekomfortowego rozpychania tkanek miękkich pacjenta.

Znieczulenie Quick Sleeper

Quick Sleeper to nowoczesny elektroniczny system znieczuleń aplikujący znieczulenie śródkostnie w okolicę wierzchołka korzenia zęba. Zaletą tego systemu jest skrócenie czasu zabiegu i redukcja stresu towarzyszącemu wizycie w gabinecie stomatologicznym. Quick Sleeper, mimo że wykorzystuje mniejszą dawkę anestetyku, zapewnia idealne znieczulenie tkanek w pobliżu zęba. Co ważne, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod znieczulania, Quick Sleeper nie wywołuje niekomfortowego odrętwienia tkanek twarzy, a pacjent może od razu uczestniczyć w codziennych czynnościach i zajęciach.

Podtlenek azotu – gaz rozweselający

Stosujemy go u pacjentów – szczególnie dzieci – odczuwających silny lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Podtlenek podajemy pacjentowi za pomocą specjalnej maseczki zakładanej na nos. Maseczki mają przyjemne zapachy (guma balonowa, truskawkowy czy waniliowy). Działanie gazu rozweselającego daje uczucie przyjemnego oszołomienia, eliminuje lęk i strach przed wizytą, a więc jest szczególnie polecany dla pacjentów z dentofobią. Można go stosować u dorosłych, jak również u dzieci od 3. roku życia.

callnow(84) 63 963 30